Jeśli jesteś na tej stronie, to prawdopodobnie szukasz idealnej torby bądź torebki. Założę się, że jeden z największych problemów sprawia Ci wybór materiału, z jakiego została wyprodukowana. Niegdyś drogie torebki wykonane ze skóry naturalnej kojarzone były z zamożnością i sugerowały status majątkowy. W dobie bycia “eko” granice te jednak się zacierają. Zastanawiasz się, czy skóra ekologiczna może dorównać jakością tej naturalnej? Nie masz pewności, na jaki produkt powinieneś się zdecydować? Aby ułatwić Ci to zadanie, stworzyliśmy krótki poradnik, w którym zawarliśmy podstawowe informacje na temat sposobu produkcji oraz właściwości obu tych tworzyw, z wyszczególnieniem ich najważniejszych zalet i wad. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu rozwieje Twoje wątpliwości!Skóra naturalna

Jak wygląda produkcja skóry naturalnej?

Aby móc dokładniej zrozumieć powody pożądania skóry naturalnej, musimy zacząć od aspektów technicznych. Główną funkcją skóry jest ochrona narządów wewnętrznych zwierzęcia przed urazami mechanicznymi. Jej struktura jest zbudowana z milionów włókien kolagenowych, luźno ułożonych w różnych kierunkach. To sprawia, że materiał jest odporny na rozciąganie oraz zmiany kształtu, zaś wynikająca z nieścisłego ułożenia włókien porowatość jest odpowiedzialna za “oddychanie”. W trakcie procesów garbarskich rzemieślnicy dążą do tego, by wzmocnić materiał i nadać mu większą odporność na czynniki zewnętrzne, przy jednoczesnym zachowaniu rodzimych właściwości. Opracowano szereg metod pozwalających na przygotowanie wyrobu o powierzchni wolnej od wad, a także niwelujących ryzyko powstania uszkodzeń w przyszłości. Warto też pamiętać, że efektem ubocznym naturalności produktu jest możliwość drobnych zadrapań czy wyblaknięć. To jedynie potwierdza organiczne pochodzenie materiału.

Ile kosztuje skóra naturalna?

Nie bez powodu mówi się, że wszystko, co najlepsze, dała nam natura. Ten szlachetny materiał to prawdziwy luksus w każdej garderobie. A luksus kosztuje. Najczęściej spotykana jest skóra bydlęca i za nią zapłacimy najmniej, choć i tak około dwukrotnie więcej niż za taki sam produkt wykonany ze skóry ekologicznej. Im rzadsze pochodzenie skóry, tym wyższa cena. Koszt zakupu galanterii wykonanej ze skóry zwierząt egzotycznych może wynieść kilkadziesiąt tysięcy i więcej. W takim przypadku jednak lepiej nie wychodzić z domu bez certyfikatu potwierdzającego legalność takiego produktu. Na przykład próba zabrania torebki ze skóry aligatora na pokład samolotu bez posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów grozi konsekwencjami prawnymi.

Skóra naturalna - co na to etyka?

Kolejnym kontrowersyjnym aspektem dotyczącym skór naturalnych jest ich pochodzenie. Wiele osób rezygnuje z ich posiadania na rzecz galanterii wegańskiej, wolnej od wątpliwych dylematów etycznych w kwestii jej pozyskiwania. Istnieje dość powszechna opinia twierdząca, że skóry naturalne są produktem ubocznym, który pozostaje po uboju bydła na cele spożywcze. W dobie internetu wiemy już, że nie jest to prawdą, nawet w  przypadku popularnych rodzajów, takich jak na przykład wspomniana wyżej skóra bydlęca.

Jak zadbać o skórę naturalną?

Jeśli decydujesz się na wybór skóry naturalnej to bardzo ważne, by pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Owszem, jest to materiał o wyjątkowych właściwościach, który może stać u Twojego boku przez następne 15 lat. Ale będzie tak jedynie wtedy, gdy zadbasz o jego zabezpieczenie. Chodzi tu głównie o natłuszczanie powierzchni. Będzie ona wtedy nie tylko piękna i błyszcząca, ale również zachowa swoją elastyczność. Skóra naturalna jest w stanie pochłonąć określony procent wilgoci, może go też oddać. Ale jako materiał naturalny jest zagrożona na przykład... pleśnią! Dlatego tak ważne jest, by dbać o impregnację. Nie wystawiaj torebki na działanie promieni słonecznych i przechowuj w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Do czyszczenia stosuj przeznaczone do tego produkty. Używanie środków chemicznych powoduje stopniowe rozpuszczanie wierzchniej warstwy, przez co nie będziesz w stanie długo cieszyć się jej nienagannym wyglądem.

Podsumujmy krótko zalety i wady skóry naturalnej.

Zalety:

 • wysoka jakość
 • trwałość
 • pięknie się starzeje
 • materiał naturalny, więc nie uczula
 • elastyczność
 • produkt luksusowy

Wady:

 • wysoka cena
 • kwestie etyczne pozyskiwania
 • wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych
Skóra ekologiczna

Z czego powstaje ekoskóra?

Skóra ekologiczna, zwana też ekoskórą czy skajem, do złudzenia przypomina skórę naturalną. To poliestrowa tkanina z fakturą powierzchni imitującą skórę zwierzęcą. Głównym budulcem tworzącym ekoskórę są pochodne ropy naftowej, które następnie poddawane są dalszym połączeniom i obróbce zapewniającej ochronę przed promieniami UV oraz zmniejszającej łatwopalność. Całość pokrywa się masą winylową, wzmocnioną tkaniną i utrwalaczem, co zapewnia wymagane właściwości mechaniczne, takie jak wytrzymałość. Dzięki zastosowaniu sztucznych metod producenci są w stanie otrzymać powierzchnię całkowicie wolną od przebarwień czy rys.

Ile kosztuje skóra ekologiczna?

Cała produkcja skóry ekologicznej odbywa się w fabrykach, co przekłada się na jej niską cenę. Ceny torebek wykonanych ze skaju zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ale czy taki produkt może dorównać jakością galanterii wykonanej chociażby ze skóry bydlęcej? Nie oszukujmy się, produkty z ekoskóry nie będą nam towarzyszyć przez dziesięciolecia (chyba, że będą jedynie elementem ozdabiającym półki w garderobie). Powierzchnia materiału dość szybko zaczyna się ścierać. Dodatkowo całość jest sztywna i podatna na zginanie, zaś w miejscu tych zagięć tworzywo może zacząć pękać. Jeśli szukamy produktu wykonanego ze sztucznych surowców, a przy tym maksymalnie wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na pozostałe aspekty wykonania. Ogromnym plusem będzie tu między innymi ręczne szycie.

Skóra ekologiczna - etycy zadowoleni, co na to środowisko?

Za jedną z największych zalet ekoskóry uważa się, jak sama nazwa wskazuje, jej “ekologiczne” zachowanie. Chodzi tu głównie o fakt, że przy jej wytwarzaniu nie ucierpiało żadne zwierzę. Czy jednak ekoskóra jest “eko”? Nie jest to produkt łatwo biodegradowalny, rozkłada się zdecydowanie dłużej niż naturalne produkty. Dodatkowo niszczy się szybciej, co powoduje przymus kupna następnego produktu, a przecież chemiczna produkcja również nie jest obojętna środowisku. Dlatego często próba wyboru między skórami naturalnymi a sztucznymi rodzi ambiwalentne uczucia. Decyzję musimy podjąć sami, zgodnie ze swoim sumieniem i poglądami.

Pielęgnacja skóry ekologicznej

Do wytworzenia skóry ekologicznej stosuje się całą gamę specjalistycznych środków. Takie przygotowanie na etapie produkcji sprawia, że będąc właścicielem torby z ekoskóry nie musisz aż nadto przejmować się jej impregnacją, zaś chemiczne czyszczenie nie spowoduje rozpuszczenia warstwy wierzchniej, jak to może mieć miejsce w przypadku naturalnego rywala.

Podsumujmy krótko zalety i wady skóry ekologicznej.

Zalety:

 • niska cena
 • nie wymaga konserwacji
 • wytrzymałością dorównuje skórze naturalnej
 • przy produkcji nie ucierpiało zwierzę
 • wyglądem może do złudzenia przypominać skórę naturalną

Wady:

 • materiał sztuczny
 • pęka w trakcie zużywania
 • szybko się niszczy

Jak widać, decyzja o wyborze materiału powinna być starannie przemyślana. Jeśli zależy Ci na kwestiach etycznych i prawach zwierząt, to z pewnością wybór padnie na produkty z ekoskóry. Jeżeli zaś cenisz luksus ponad wszystko, skieruj swoją uwagę na torebki wykonane z naturalnej skóry. Na nasz asortyment składają się produkty wykonane z różnych materiałów, a przy jego wyborze staraliśmy się zwrócić uwagę na jakość wykonania, między innymi na ręczne szycie produktów. Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu i wybierz model najlepszy dla Ciebie!